KARİKATÜRİST HİCABİ DEMİRCİ KSK KOLEJİ’NDE


“21.yy Karşıyaka Koleji olarak Yazar etkinliklerimize bu sene de devam ediyoruz.
İyi bir karikatüre imza atabilmenin en önemli unsurları nelerdir? Türk karikatür tarihine yön veren isimler kimlerdir? Bir karikatürü “doğru” yorumlayabilmek için hangi ipuçlarına sahip olmak gerekir? Peki, birkaç basit adımla nasıl karikatür çizilir?
Güzel bir söyleşiyle geçti etkinliğimiz.

Hicabi Demirci, başta Yunus Nadi Ödülü olmak üzere, 100’ü aşkın ulusal ve uluslararası ödüle değer görülen karikatür sanatına ışık tutan Çizginin Çizgisi eserini, bu sefer Karşıyaka Koleji öğrencilerimiz için imzaladı.

Türkiye genelindeki çeşitli okullarda ve kültür merkezlerinde gerçekleştirdiği karikatür okuma atölyeleriyle adından övgüyle bahsettiren Hicabi Demirci, ustalığını çizgili bir dünyanın kapılarını aralayarak, çocuklarımıza zengin bir görsel ve düşünsel deneyim sunuyor.

Hicabi Demirci: “Karikatür, insanı rahatsız eden bir sanattır.” diyerek de okulumuzdaki günü sonlandırıyor.

Türk karikatür sanatının tarihi ve bu sanatın incelikleri üzerine hazırlanan Çizginin Çizgisi isimli kitaptan hareketle, çocuklarımız karikatür okumanın püf noktalarının neler olduğunun bilincine vardıklarını ve bu yolda ışık aldıklarını düşünüyoruz.
Çizginin Çizgisi adlı kitabını öğrencilerimiz için imzalayan Hicabi Demirci’ye bizi kırmayıp geldiği için ve Türkçe Zümremize bu güzel buluşmayı bizlere hazırladıkları için teşekkür ederiz.
Karikatürist Hicabi Demirci’ye yayın hayatında başarılar dileriz.”