GÖRSEL SANATLAR-ANADOLU LİSESİ


Özel 21. Yüzyıl Karşıyaka Anadolu Lisesi resim bölümünün temel hedefi öğrencilerimizin yaratıcı potansiyelini ortaya çıkarmak ve kişisel becerilerini en üst noktada kullanabilmelerini sağlamaktır. Sanatı bir yaşam biçimi haline getirerek öğrenmeyi gerçekleştiren bir ortam sunmaktır.

Resim derslerimizde öğrencilerimiz desen çalışmaları, karakalem, pastel boya, suluboya, akrilik boya, kolaj, lavi, ebru, tuval çalışmaları, üç boyutlu biçimlendirme çalışmaları yaparlar. Çalışmalarını okul içi veya dışında sergilerler.

Resim bölümü olarak amacımız öğrencilerimizi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek, yenilikleri izleyen, özgün çalışmalar ortaya koyan, estetik görüşe sahip, tasarım yetisi olan, düşüncelerini soyut veya somut kavramlarla iki boyutlu yüzeye aktarabilen bireyler yetiştirmektir.

Yetenek tek başına yeterli değildir. Sanat eğitimi alan bireylerin öncelikle geniş bakış açısına sahip, hayvanları, doğayı, yaşadığı çevreyi koruyan, toplumdaki insanların zevklerine, düşüncelerine saygılı, vicdanlı, aydın olması gerekmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk “Güzel sanatlarda muvaffak olmak bütün inkılaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır” sözüyle sanatın gerekliliğini vurgulamıştır. Bu doğrultuda özelde öğrencilerimizin, genelde toplumumuzun sanatsal ve kültürel farkındalığını uyandırıp sanatın konuşulduğu, yaşandığı ve üretildiği bir ortam yaratarak tartışan, çalışan, sanatsal özgürlüğü toplumsal özgür düşünce yapısına taşıyabilen geniş vizyonlu gençler yetiştirmekteyiz.